DPC laat jaarlijks onderzoek uitvoeren naar de technische toegankelijkheid van PRO. Beheerders van PRO-sites hoeven zo zelf alleen onderzoek te laten doen naar de toegankelijkheid van hun content. Op deze pagina staan alle gevonden afwijkingen uit het technische toegankelijkheidsonderzoek van PRO en degenen die gevonden zijn in eigen onderzoeken van PRO-sites. Zeker deze laatste lijst zal niet op elk moment volledig kunnen zijn.
Afwijkingen uit centrale toegankelijkheidsonderzoek PRO2
In het huidige toegankelijkheidsonderzoek naar de techniek van PRO zijn geen afwijkingen meer gevonden. Onderstaande afwijkingen zijn in het afgelopen jaar opgelost.
Opgelost in augustus 2025
- Informatieve videostills kunnen geen alternatieve tekst krijgen.
Opgelost in september 2025
-
Koppen zoals 'Direct naar' en 'Zie ook' beschrijven onderliggende informatie niet goed genoeg.
Overige technische afwijkingen
Onderstaande technische afwijkingen zijn naar boven gekomen in redactionale toegankelijkheidsonderzoeken of technische toegankelijkheidsonderzoeken die PRO2-sites zelf hebben laten uitvoeren. De hier genoemde afwijkingen hoef je niet door te geven aan ons, want lossen we al op. Opgeloste afwijkingen blijven een jaar in het overzicht staan.
- Geef de informatieve iconen op de detailpagina van een activiteit een tekstalternatief;
- Zorg dat redacteuren verplicht een alternatieve tekst bij infographics in moeten vullen, zodat deze niet meer standaard een onjuiste alternatieve tekst krijgt.
Opgelost in juli 2026
Zorg dat de afspeelknop van video's een beter tekstalternatief krijgt dan 'Speel geluidsfragment'.
Opgelost in juni 2026
- Decoratieve afbeeldingen (zonder alternatieve tekst) hebben niet meer de mogelijkheid om ze te vergroten. Dat maakt ze namelijk automatisch informatief;
- Zorg dat hero-afbeeldingen een alternatieve tekst kunnen krijgen.
Opgelost in oktober 2025
Videostills zonder alternatieve tekst moeten een leeg alt-attribuut bevatten.
- Zorg dat het lijstje met links onder 'Download deze grafiek' ook is opgemaakt als lijst;
- Koppel de copyrightinformatie in uitgelichtitems en nieuwsblokitems aan de bijbehorende afbeelding;
- Zorg dat in de footer van magazines de kop van de magazine-info is opgemaakt als kop;
- Gebruik een definitielijst voor de pagina om ingevulde formulieren te controleren;
- Neem ook het eerste magazine-artikel op in de lijst van de inhoudsopgave.
Opgelost in mei 2026
Technische termen, taxonimische namen en bronnen kunnen voorzien van i- en cite-elementen.
Opgelost in februari 2026
- Zorg dat de kophiërarchie in de sitemap klopt.
- Zorg dat de kophiërarchie klopt door navigatieblokken een H2-kop te geven.
Opgelost in oktober 2025
- Koppel bij zoekfilters de invoersuggesties aan invoervelden.
- Lijst met weblogberichten mist lijstelement.
- Items in een redactioneel navigatieblok moeten lijstitems zijn.
- Artikeltype in html onder kop plaatsen in inhoudsopgave magazine;
- De tekst 'Nieuw' onder zijn bijbehorende kop plaatsen in html van edititeoverzicht magazines.
Opgelost in juli 2026
Links in tabellen hebben onvoldoende contrast met de grijze achtergrond.
- Zorg dat tabellen die breder zijn dan het scherm een scrollbar hebben, zodat de hele tabel bereikbaar is of zodat deze niet de hele pagina te breed voor het scherm maakt;
- Zorg dat de kalender (datumkiezer) ook ingezoomd geheel zichtbaar en bruikbaar is;
- Zorg dat het woordmerk van rijkshuisstijlsites ook bij lange woorden op kleine mobiele devices geheel zichtbaar blijft.
Opgelost in april 2026
Bij zoomen of op kleine devices is de paginering op pagina's met zoekfiters niet geheel zichtbaar zonder dat bezoekers horizontaal moeten scrollen.
Opgelost in januari 2026
Bij zoomen of op kleine devices is het mogelijk dat lange woorden of e-mailadressen in contentblokken tekst niet afbreken, waardoor bezoekers horizontaal moeten scrollen.
Opgelost in juli 2026
Zorg dat de filteropties in een dropdown een goed zichtbare focusstijl hebben. We nemen hierin mee dat ook het getal dat het aantal resultaten weergeeft altijd voldoende contrast heeft met de achtergrond. Deze leek eerder opgelost in april 2026, maar er zit nog werk aan.
Opgelost in juli 2026
Voorkom het gebruik van sneltoetsen van één teken in mediaspelers. Dit issue is eerder als opgelost beoordeeld, maar treedt nog op.
Melding 'RSS-feed gekopieerd' beter zichtbaar maken.
Zorg dat de skiplink geen relevante en niet unieke content overslaat. Deze leek eerder opgelost in februari 2026, maar er zit nog werk aan.
Opgelost in november 2025
Zorg dat je na gebruik van de skiplink verder kunt navigeren op de pagina.
Zorg dat de toegankelijke namen van linkdoelen in het redactionale navigatieblok, nieuwsblokken en uitgelicht niet onnodig lang zijn (aanbeveling).
Opgelost in november 2025
Linkdoel bij externe links in contentblok tekst is incorrect.
Opgelost in oktober 2025
Link bij het logo heeft geen linktekst of toegankelijke naam.
- Zorg dat de kophiërarchie op de abonnementenpagina klopt;
- Geef het kruisje bij het zoekveld een beter tekstalternatief dan 'Trefwoord leegmaken'.
Opgelost in november 2025
- Paginering toegankelijk maken.
- Maak toegankelijke namen kalendericoon uniek.
Opgelost in oktober 2025
Kopstructuur AVG-informatie van formulieren is niet correct.
Maak de focus op een video zichtbaar.
- Zorg dat de toegankelijke naam van het logo of zijn link alle tekst uit de afbeelding bevat;
- Knop 'Kies een bestand' in formulieren heeft een toegankelijke naam die niet alle tekst uit de knop bevat.
Opgelost in maart 2026
Zorg dat de toegankelijke naam van het vergroten of sluiten van een afbeelding in de taal van de site staat.
Opgelost in november 2025
Het formulier om te abonneren op nieuwsbrieven bevat een onduidelijke foutmelding bij het veld 'Akkoordverklaring'.
Opgelost in maart 2026
Zorg dat het label bij zoekformulieren duidelijk aangeeft waarop of waarin gezocht wordt.
Opgelost in juli 2026
Geef aan wat voor soort dialoogvenster de RSS-modal is.
Opgelost in maart 2026
- Zorg dat het dialoogvenster voor de RSS-feed een toegankelijke naam heeft;
- Zorg dat de zoekvelden een label of instructie bevatten.
Opgelost in februari 2026
Zorg dat de focusbare inhoud van accordeons beschikbaar is voor hulpsoftware.
Onevenredige last
Rijkshuisstijlsites op PRO die de oranje communicatiekleur gebruiken kunnen in toegankelijkheidsonderzoeken een afwijking op succescriterium 1.4.3 krijgen dat de witte teksten in de navigatiebalk en de footer te weinig contrast hebben ten opzichte van hun achtergrond.
Om wel te voldoen zouden we de tekstkleur kunnen wijzigen van wit naar zwart, maar dat levert in de praktijk een verminderde leesbaarheid op. De huidige automatische contrastcontrole van WCAG 2 onderschat namelijk het contrast tussen lichte kleuren. De draft van WCAG 3 houdt hier beter rekening mee en dan kan wit op oranje wel.
Het contrast van wit op oranje is in WCAG 3 zelfs beter dan dat van zwart op oranje, dat blijkt ook uit testen met gebruikers. Zie een weblogbericht over de huidige contrastcontrole.
Wij adviseren deze afwijking in toegankelijkheidsverklaringen op te nemen als onevenredige last, want bezoekers gaan alleen maar minder contrast zien als we de tekstkleur zouden aanpassen naar zwart.